Alumni Weekend 2018

Bethany hosted the 10th annual alumni reunion weekend on September 22, 2018 for graduating classes ending in 3 and 8. The class of 2013 did not meet.
 
Nearly 300 alumni, spouses, children, and some former faculty were in attendance of which 187 were alumni from these graduating classes. The evening included tours of the school, a catered dinner, and children’s activities.
 
The Class of 1968 held its 50-year class reunion at Bethany with 41 class members attending out of 84. The class celebrated with a full day of activities, including remembering 13 class members who have died.
 
For class reunion photos click on the year:
2018-58
 
 

Row 1: Lavera (Troyer) Hooley, Virginia (Hostetler) Wenger, Carolyn (Hershberger) Miller, Joann (Miller) Buerge, Pauline (Kaufman) Borntrager, Paul Borntrager, Roger Eby

Row 2: Edwin Bontreger, Philip Dintaman, Marcile (Kauffman) Miller, Ruby (Bontrager) Wilden, Ruthann (Gardner) Brunk, Gloria (Guedea) Ventura, Ruby (Bontrager) Bontrager, Ned Miller

Row 3  Steve Kauffman, Phil Seitz, Fern (Cender) Yoder, Myrl Nofziger, David Horst, Elmer Stutzman

2018-63
 
 

Row 1: Ruth A. Miller, Marcia Miller, Rachel (Cross) Brenneman, Ola (Bontrager) Cosby, Joyce (Byler) Slaubaugh, Janice (Troyer) Hostetler, Jerry Richards

Row 2: Dan B. Miller, Dwight Landis, Glenn Stutzman, Dennis Yoder, Mary (Travino) Nieto, Joyce (Cross) Miller, Arleta (Schlabach) Kilmer

2018-68
 
 

Row 1: Wilmer Hollinger (sponsor), John Bauman, David Weldy, Elroy Bontrager, Owen Weaver, Dan Shenk, Terry Martin, Vert Troyer

Row 2  Audrey (Gingerich) Miller, Jeanette (Miller) Patches, Peggy (Troyer) Garcia, Dorothy (Crilow) Schreck, Irene (Burkey) Hargrove, Jan (Riegsecker) Yoder, Anne Birky, Sharon (Yoder) Heatwole, Rosalie Yoder

Row 3  Mickey (Sullivan) Bontrager, Carol (Helmuth) Honderich, Kathy (Bennett) Stiffney, Gloria (Miller) Holub, Rachel A. (Miller) Miller, Cheryl Miller, Linda “Pert” (Miller) Shetler, Mary (Bontrager) Lakner, Barbara (Helmuth) Albrecht, Donna (Shrock) Quiring

Row 4  John Miller, Ray Nussbaum, Martin Honderich, Wes Yoder, Jane (Murray) Miller, Brenda (Tyson) Buller, Julia (Hartman) Stech, Merle Christner, Paul Hartman, Jerry Albrecht

Row 5  Daryl Zook, Robert Graber, Gary Miller, Don Chupp, Elroy Miller

Class of 1968 Edited
 
 

Row 1: Wilmer Hollinger (sponsor), John Bauman, David Weldy, Elroy Bontrager, Owen Weaver, Dan Shenk, Terry Martin, Vert Troyer

Row 2  Audrey (Gingerich) Miller, Jeanette (Miller) Patches, Peggy (Troyer) Garcia, Dorothy (Crilow) Schreck, Irene (Burkey) Hargrove, Jan (Riegsecker) Yoder, Anne Birky, Sharon (Yoder) Heatwole, Rosalie Yoder

Row 3  Mickey (Sullivan) Bontrager, Carol (Helmuth) Honderich, Kathy (Bennett) Stiffney, Gloria (Miller) Holub, Rachel (Miller) Miller, Cheryl Miller, Linda “Pert” (Miller) Shetler, Mary (Bontrager) Lakner, Barbara (Helmuth) Albrecht, Donna (Shrock) Quiring

Row 4  John Miller, Ray Nussbaum, Martin Honderich, Wes Yoder, Jane (Murray) Miller, Brenda (Tyson) Buller, Julia (Hartman) Stech, Merle Christner, Paul Hartman, Jerry Albrecht

Row 5  Daryl Zook, Robert Graber, Gary Miller, Don Chupp, Elroy Miller

2018-73
 
 

Row 1  From Left:   Gary Miller, Patti (Schrock) Miller, Cindi (Slabaugh) Dixon, Joan (Steiner) Vogt, Allen Peachey (Sponsor)

Row 2  Myron Yoder, Stephen Maust, Dale Goetz, Daryl Hershberger, Gwen (Friesen) Hershberger, Norm Mast

2018-78
 
 

Row 1: Sheila (Koch) Graber, Stephanie (Haines) Horner, Julie (Wenger) Troyer, Marcia (Miller) Hamood, Julie Dooley, Deloris (Bontrager) Gibson, Anita Yoder Kehr

Row 2: Kristine (Schumm) Long, Nancy (Chupp) Nunemaker, Barbara (Yoder) Beachy, Kathy (Chupp) Chupp, Trish (Bontrager) Shenk, Mike Troyer, Randy Graber

Roe 3: Carl Horner, Fred Shaw, John F. Lapp

2018-83
 
 

Row 1: Colleen (Yoder) Nafziger, Sharon (Miller) Smith, Rhonda (Clemens) Talbott, Karen Miller Rush, Tina Birky, Darla Schumm, Nancy Chupp

Row 2:  Peter Burkholder, Durrell Ramer, Malinda (Stoltzfus) Sanna, Lynda (Lyd) (Gingrich) Troyer, Shawn Horton, Cheryl (Roth) Snyder, Robert Beachy, Becky (Troyer) Fontaine, Bruce Hostetler, Elaine Meyer-Lee, Jeff Strasser

2018-88
 
 

Row 1: Carl Friesen, Sharon (Brugger) Norton, Rose (Vazquez) Puente, John Troyer, Amy (Birky) Mounsithiraj, Mark Claassen

Row 2  Jay Guengerich, Rafael E. Santos, Rick Yoder, Ken Cross, Tony Norris, Ly-Ly (Beane) Rose

2018-93
 
 

Row 1: Kris (Sommers) Shenk, Laura Gilbert, Lisa (Kingerich) Keim, Lisa (Guengerich) Detweiler, Gretchen (Newcomer) Miller

Row 2: Heather (Saupe) Hanes, Lisa (Miller) Miller, Mark Moyer, Kevin miller, Beth (Swartzendruber) Goertzen, Carla (Nunemaker) Richer

2018-98
 
 

Row 1: Kent Holsopple, Tony Hartman, Heidi Birky Sawatzky, Kara Westerbeek, Rebekah (Yoder) Westerbeek

Row 2 Angela Garber, Michelle Thomas, Marcos Garber, Daniel Mast, Eric Reinford

2018-03
 
 

Row 1: David Glick, Aaron Gnagey, Nathan Mast, Justin (Heinz) Heinzekehr, Gabriel Bauman-Baker, Simon “Peter” Swartzentruber, Jared  A. Clemens

Row 2  Dori Hartzler, Rebecca (Fath) Gnagey, Jenna Liechty Martin, Hannah (Kehr) Heinzekehr, Bethany Bauman-Baker, Uryna Gerber, Brenna Steury Graber

2018-08
 
 

Front: Alyssa (Jarvis) Miller, Gwen (Kelly) Nothnagel, Elizabeth King, Jessica (Herschberger) Blough, Andrea (Hochstetler) Strickland

Back: Simone (Sommers) Horst, Emily Bowman, Calvin Graybill, Weston Troyer, Collette (Weaver) Troyer, Sara Alvarez Waugh